Švelnus prisilietimas sausai odai

Sausai kūdikio ir mamos odaiGraži oda – ne tik svarbi estetiniu požiūriu. Sveika oda pasitarnauja mums, nes saugo organizmą nuo kenksmingų išorės veiksnių. Per odą kvėpuojame, ji palaiko kūno temperatūros pusiausvyrą. Sausa, pleiskanojanti, paraudusi oda praranda elastingumą ir sukelia diskomfortą, nes peršti, niežti, neduoda ramybės tempimo pojūtis. Tokia oda ne tik nepatraukli: per joje atsiradusius įtrūkius gali patekti patogeninių mikroorganizmų, kurie sukelia uždegimą.

Išsausėja ir suaugusiojo, ir vaiko oda. Ji tokia gali būti iš prigimties. Ypač greitai išsausėja plonytė ir jautri kūdikių odelė. Odą dar labiau sausina jai nepalanki aplinka: sausas oras, vėjas, šaltis, karštis. Sausėja netinkamai prižiūrima: dažnai prausiama, ypač karštu vandeniu, šiurkščiu rankšluosčiu trinama oda. Odos būklei kenkia buitiniai valikliai (skalbimo milteliai, indų plovimo, patalpų valymo ir dezinfekavimo priemonės), cheminės medžiagos (trąšos, dažai), kai kurios prausikliuose ir kremuose esančios medžiagos, ypač – šarminis muilas, taip pat – hormonų pusiausvyra, vaistai ir įvairios ligos.

Sausa pasidaro odos ligų (žvynelinės, kontaktinio, atopinio ir seborėjinio dermatito, paprastųjų spuogų, ichtiozės) pažeista oda.

Kaip prausti sausą odą?

Jeigu jūsų ar vaiko oda sausa, atsisakykite šarminio muilo – keiskite jį specialiais lipidų turinčiais prausikliais. Vilkėkite natūralaus pluošto drabužius. Patalynę gerai išskalaukite: joje neturi likti muilo ar skalbimo miltelių.

Ir vaikams, ir suaugusiesiems, kurių oda sausa ir sudirgusi, maudytis naudinga dažnai. Vanduo sudrėkina odos raginį sluoksnį, pašalinamos pleiskanos, šašai ir mikroorganizmai. Maudynėms tinkamiausias – drungnas vanduo. Ypač švelnios maudynės vietoj muilo naudojant emolientų vonios emulsiją.

Maudomasi 2–3 kartus per savaitę, ne aukštesnės kaip 35o C temperatūros vandenyje galima lepintis 10–15 min. Karštas vanduo negerai, nes neleidžia ant odos susidaryti apsauginei riebalų plėvelei. Po to oda švelniai nusausinama ( trinti negalima). Išsausėjusi oda po vonios patepama drėkinamuoju emolientu.

Kad neišsausėtų kūdikio odelė

Odos sveikata turime rūpintis nuo pat pirmųjų dienų. Kūdikį pirmaisiais mėnesiais turime maudyti kasdien, o nuo 3 mėn. – ne rečiau kaip 3 kartus per savaitę. Vandenuko virinti nereikia, svarbu, kad jo temperatūra būtų – 32–37 laipsniai. Maudynėms naudokite kuo natūralesnius prausiklius, kuriuose nėra parabenų (konservantų), dažiklių, kvapiklių, nes jie gali sukelti alergiją. Geriausia kosmetika kūdikiui, kurioje kuo mažiau sudedamųjų dalių.

Kūdikio galvytė gali pleiskanoti (seborėjinis dermatitas) ir tuomet, kai odelė sveika. Kūdikių aknės spuogelių išsigąsti nereikėtų. Jie atsiranda dėl naujagimio organizme likusių mamos hormonų ir išnyksta savaime per pirmąjį mėnesį. Spuoguotą odelę prauskite lakišių nuoviru.

Odos polinkis sausėti dažniausiai įgimtas ir išryškėja anksti. Jau pirmaisiais gyvenimo mėnesiais kai kuriuos kūdikius vargina atopinis dermatitas. Taigi, jeigu odelė linkusi sausėti, prausiklius ir kremus reikia rinktis itin atidžiai.

Emolientai – ir sveikai, ir sausai odai

Sausą odą labai svarbu drėkinti. Todėl jos priežiūrai ypač tinka emolientai – vandens ir riebalų emulsija, kuri užpildo tarpus tarp raginio ląstelių sluoksnio ir neleidžia epidermiui išsausėti. Emolientų sudėtyje esantys humektantai pritraukia ir sulaiko vandenį. Todėl odos paviršius tampa lygesnis, pagerėja elastingumas, sumažėja pleiskanojimas ir niežėjimas.

Drėkinamasis emolientų poveikis priklauso nuo humektantų (šlapalas, pieno rūgštis, glikolio rūgštis, vyno rūgštis, glicerinas). Itin naudingi emolientai su šlapalu. Šlapalas padeda odai pasisavinti daugiau vandens molekulių, todėl ji geriau drėkinama. Emolientų poveikis daugialypis: jie tiekia vandenį, sudaro lipidinę plėvelę odos paviršiuje bei padeda atsinaujinti epidermio barjerui. Todėl negali patekti patogeniniai mikroorganizmai. Be to, jie padeda slopinti uždegimą.

Emolientų vonias gydytojai rekomenduoja ne tik pažeistai, bet ir sveikai vaikų ir suaugusiųjų odai prižiūrėti. Kūdikiams gaminamos specialios emulsijos. Po vonių su emolientais sveikam mažyliui paprastai jokių kitų priemonių nereikia. Emolientai maitina odą, padengia ją apsaugine plėvele. Kremu ar emulsija rekomenduojama patepti tik paraudimus kirkšnių, pažastų ir kitose srityje.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook